2006/257
En samling glas bestående af tre tyske glas med facetteret cuppa og stamme samt forgyldt rand og fire engelske vinglas, stilke med hvid spiral. 18. årh. H. 14,5–16,5 cm. (7)
Proveniens: Hotel Stadt Hamborg, senere Hotel Gråsten.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Et engelsk med mindre afslag på rand. Et tysk glas med minimalt afslag på mundrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud