F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)
En pige med et lyserødt hovedtørklæde. Sign. F. C. Lund 1882. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 41×24.
Retoucheringer samt retoucherede nålehuller langs kant. Mindre krakeleringer samt minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
16 bud