2439/​1803

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet skind. Model JH 513. Formgivet 1960. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.

Litteratur: Grete Jalk[red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag.

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

18 bud

881965 1.400 DKK
924370 1.350 DKK
1027075 (Autobud) 1.300 DKK
924370 1.300 DKK
1027075 (Autobud) 1.250 DKK
924370 1.200 DKK
1027075 1.150 DKK
939307 1.100 DKK
959679 1.050 DKK
176493 (Autobud) 1.000 DKK
926738 950 DKK
176493 (Autobud) 900 DKK
939307 850 DKK
176493 800 DKK
939307 750 DKK
980024 700 DKK
842827 650 DKK
980024 600 DKK