Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
Marklandskab med gård, cirka 1916. Usign. Olie på lærred. 22×29.
Betegnet på bagsiden: “Harald Giersing. Gave ca. 1916 fra H.G. til undertegnede. Albert Naur.”
Talrige små krakeleringer. Behov for rensning.
Moderne kunst og design, 6. august 2013