2415/877
“MK-16”. Et par foldestole med stel af bøg. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. Armlæn af kernelæder. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Rud Rasmussen snedkerier. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stof med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag
23 bud