Arild Huitfeldt (f. Bergenshus 1546, d. Herlufsholm 1609, Danish historian and state official)
Arild Huitfeld: Danmarckis Rigis Krønicke. 2 bd. Kbh 1652–55. Folio. Med kobberstykket portræt, titelblad og udfold. kobberstik med kongeportrætter samt 2 genealogiske tavler. Indb. i samt helbind af pergament med nyere titelfelter på rygge. Med brugsspor. (2)
Litteratur: Thesaurus II, 498.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020