2040/82
Matthias Peschke-Köedt (f. 1885, d. 1949)
Portræt af kunstnerens 2. hustru, malerinden Adele Caroline Rautenbach. Sign. M. Petschke Köedt. Olie på lærred. 218×141.
Mindre afskalninger, især i venstre nederste hjørne. Stifthuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag