Herman Vedel (f. København 1875, d. sst. 1948)
Portræt af kommissarius, radiorådsformand og kammerherre Christian Diederich Lerche, 1940. Sign. monogram. Olie på lærred. 87×73.
Litteratur: Artikel af Helge Larsen: I: “Dansk Biografisk Leksikon”, bd. 8, s. 693–694. [Red.]: Sv. Cedergreen Bech, 1981. Maleriet omtalt.
Grafik og klassisk modernisme, 5. oktober 2005