921/​59

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Den første sne. Vej med dyb sne forbi et hvidkalket hus med sort gavl til venstre. Klar blaa luft”. Sign. L.A. Ring 1909. Olie på lærred. 40×60.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier, 1910, nr. 639.

Litteratur: Peter Hertz, "Maleren L.A. Ring 1854–1933”, 1934, afb. s. 358. Carl M. Woel, “L.A. Ring. Et levnedsrids”, 1937, afb. s. 74, her beskrevet som “Den første sne. Baldersbrønde”.

Proveniens: Direktør E. Schou (1910). Bruun Rasmussen auktion 510, 1988 nr. 99, afb. s. 80.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK