2432/​334

En samling tallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og mangan med blomster og forgyldte kanter, én med Dulong-relief, én med forglem-mig-ej relief, flere med osierkant samt et par med bred, gennembrudt fane med blomsterbuketter. Meissen. 18.-19. årh. (13)

Flere tallerkener med større og mindre kanthak, flere med afslag på fodrand. Par tallerkener med gennembrudt fane kraftigt restaureret. Slitage på guld. To tallerkener 3. sortering, den ene restaureret på kant. Én tallerken med "Holzschnittblumen“ med mindre reparation på kant. Fremstår med alders- og brugsslitage.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?