2050/​8577

Ignati Pavlovich Sasikov, m. fl.,

Russisk serveringsske af sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Ignati Pavlovich Sasikov, guardein Victor Savinkov 1888, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 66 g. L. 20.

Russisk tændstiksæskeholder af sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Ignati Pavlovich Sasikov, guardein Anatoli Apollonovich Artsibashev 1888, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 33 g. L. 4,5.

Russisk cigaretholder af ben med montering af sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Utydeligt mestermærke. Efterstemplet efter 1917. L. 10. (3).

Mindre aldersslitage, bl. a. mindre skader på hvid emalje på skeen.

Russisk tema, 7. december 2020

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK