2132/778
Arthur Salm (f. Køln 1904, d. Chicago 1988)
“Mood Modern”. Sjældent bestik af rustfrit stål. Designet i 1952 af Sam H. Bordelon, Chicago. Sign. monogram. Udført i Østrig. (72)
Vinder af Good Design Award prisen i 1953.
Udstillet på Museum of Mordern Art, New York.
Bestående af:
12 middagsgafler, 12 middagsknive, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer, 12 teskeer samt 12 kagegafler
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud