911/​137

Anna Syberg (f. Fåborg 1870, d. København 1914)

Købt af Faaborg Museum i december 2022.

Opstilling med cikorier og riddersporer. Sign. monogram 1909. Vandfarve på papir. Lysmål 60×45.

Anna Syberg, f. Hansen, voksede op i et kreativt og kunstnerisk hjem og fik som kunstner den første undervisning af sin far, malermester Peter Syrak Hansen (1833–1904), på Teknisk Skole i Faaborg. Hun tog efterfølgende til København, hvor hun modtog undervisning i tegning og maleri og fik arbejde som dekorationsmaler på Den Kongelige Porcelainsfabrik. I 1894 blev hun gift med maleren Fritz Syberg (1862–1939), og de slog sig ned sammen på Fyn, hvor de skabte et fælles kunstnerhjem og var med til at danne kunstnerkredsen Fynboerne, sammen med bl.a. Anna Sybergs søster Peter Hansen (1868–1928).

Selvom Anna og Fritz Syberg fik syv børn, deltog Anna aktivt i udstillingsaktiviteter i København, da parret fordelte børnepasning og udstillingsarbejde mellem sig, og hun var bl.a. repræsenteret på Charlottenborgs Forårsudstilling, Kunstnernes Efterårsudstilling og på udstillingen 6 kvindelige Kunstnere på Den frie Udstilling. Da Anna Syberg døde efter en galdeblærebetændelse i 1914, var hun kun 44 år gammel og i gang med at slå igennem som kunstner. Den kunstneriske anerkendelse af hende kom først for alvor året efter hendes død, hvor Kunstforeningen arrangerede en stor retrospektiv udstilling, der blev en stor succes med bl.a. flere salg til Faaborg Museum.

Anna Syberg betegnes i dag som en fornyer af blomstermaleriet, der formåede at give blomster og planter liv på papiret. Akvarelmaleriet blev hendes foretrukne arbejdsmetode og kendetegn, og hun fandt sine motiver i blomster og planter i og omkring hjemmet. Hun havde fra sin tid som porcelænsmaler udviklet en lag-på-lag-teknik, som hun overførte til akvarelmaleriet og opbyggede motiverne i lag af blyant, akvarelfarver og mørke konturer tegnet med tusch.

Anna Syberg er aktuel med udstillingen “Øjeblikkets skønhed” på Den Hirschsprungske Samling 11. januar – 21. maj 2023. Udstillingen har tidligere været vist på Faaborg Museum i 2020.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

52.000 DKK