2436/907
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“J 16”. Gyngestol af bøg med sæde af flettet papirgarn, løse hynder betrukket med ternet uld. Designet 1944. Udført for FDB Møbler.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 10, oktober 1945.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løs papirgran. Et armlæn med reparation.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud