2047/947
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Plexus”. To-personers sofa af bøg, sider og ryg udspændt med fransk rørflet, løse hynder i sæde og ryg betrukket med sort uld. Udført og mærket hos C. F. Christensen, Silkeborg. L. 130.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag