2124/912
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Eklipta”. Et sæt på fem cirkulære lofts-/væglamper af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 35. (5)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Metal ophæng med senere hvid bemaling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud