2149/​8580

Russiske træskærerarbejde i form af fad samt fejebakkesæt med kost, førstnævnte skåret med “brød og salt”, sidstnævnte skåret “S. & W. S. 1909”. 20. årh.s begyndelse. Diam. fad 30. L. bakke 24. L. kost 31. (3).

Proveniens: Niels Petersen Gjerdin (1885–1949) og hustru Betty Gjerdin, f. Clausen (1878–1949). De rejste i 1908 til Estland, hvor N. P. Gjerding blev inspektør på Almenau Gods (Mäesaare), der hørte under Bentenhof Gods (Pindi), øst for Võru. Under den russiske revolution flygtede ægteparret med deres børn over Finland og hjem til Danmark. Herefter deres danske oldebarn til idag.

Mindre aldersslitage, bl.a. enkelte ridser, revner og mærker samt manglende del på bakkens håndtag.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag