1947/​81

Stor fransk jardiniere af porcelæn, dekoreret i Sevres manér med scenerier i ovaler på mørk fond hvorpå forgyldt staffering, Indvendig faux Sevres mærke. Montering af forgyldt bronze, fodstykke støbt med karyatider. H. 47 cm L. 57 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK
10.500 DKK