1518/31
F. C. Kiærskou (f. København 1805, d. sst. 1891)
Lyngklædte bakker ved Silkeborg Søerne. Sign. F.C. Kiærschou 1859. Olie på lærred. 58×79.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 27. april 2015
Vurdering
Hammerslag