Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Saucekande af sterlingsølv med hamret overflade. Fodstykke gennembrudt med stiliseret ornamentik. Ovalt fodstykke. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 435 B. Vægt 228 g. H. 8. L. 16.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank med nogle optørringsrevner i træet. Mellemrum mellem hank og sølvdel. Indvendigt med nogle større mørke overfladepletter. Yderside med indgravering: “F.N. 12–4-1934”.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
18 bud