Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Et par lænestole med stel af stål. Ryg samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med rødt skind. Model BO-651. Formgivet 1963. Udført hos BO-EX. (2)
Præsenteret på Møbelmessen i Køln 1964.
Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, ill. s. 197.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med overfladiske krakeleringer og rifter. Forkromning med afskalninger.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021