2049/234
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af forgyldt metal. 19. årh.s slutning. Vægt i alt 101 g. Kassediam. 50 mm. Samt urkæde af 14 kt. guld, vægt inkl. karabinlås 26 g. (2)
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Urkæde: Karabinlås samt et ringled ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud