Edvard Thomsen (f. København 1884, d. Frederiksberg 1980)
Stort tegningsskab af massivt patineret fyr med udvendigt stel af bøg. Front med 12 nummererede skuffer, metallås. Formgivet og udført 1936 hos Rud. Rasmussens snedkerier, med rester af etiket herfra. Stemplet hos Det Kongelige Akademi. H. 146,5. B. 105. D. 130.
Omfattende slitage og patina. Ridser, mærker, hak, afslag og revner. Skjolder, maling- og blækmærker. Skruer til bagben mangler. Løse samlinger. Passende til restaurering.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024