2027/​517

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. Georg Jensen anno 1931, 1932, 1936 efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 985 g. (21)

Bestående af: 1 middagsgaffel, 6 middagsskeer, 5 frokostgafler, 1 kagegaffel, 2 teskeer, 1 ægske, 1 serveringsske L. 20., 1 lille serveringsske L. 16,7., 1 sauceske, 1 steggaffel, 1 saltske.

Omfattende slitage. Ridser og mærker. Sauceske med skævhed ved laf. Kagegaffel med senere kobberlodning mellem øverste del og skaft. Manglende oxidering på hovedparten af delene. Skævheder og slitage ved gaflers spidser. Ægskeens ståldel har løsnet sig fra sølvskaft. Serveringsske L. 20 med bule på laf.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
3.000 kr.