917/​167

Frank Stella (f. Malden, USA 1936)

“Polar Co-ordinates VI, from Polar Co-ordinates for Ronnie Peterson”, 1980. Sign. F. Stella 80, 62/100. Litografi, screenprint og letterpress. Lysmål 97×96

Litteratur: Axsom 124.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag