Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½/3”. Pendel med bajonetfatningshus af forniklet metal, fatning af metal og porcelæn, skærmophæng med trådben, skærme af gul matglas. Stemplet P.H.-3/100, Patented. Udført hos Louis Poulsen 1930erne. H. 32. Diam. 33.
Proveniens: Købt af nuværende ejers bedsteforældre i 1930erne.
Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
O-skærm: Indvendigt med minimale afskalninger af maling.
M-skærm: Bundkant med minichip ca. 1,5×4 mm. Topkant med flere kathak efter montering. Indvendigt med en del afskalninger af maling.
U-skærm: Indvendigt med minimale afskalninger af maling.
Moderne kunst og design, 15. september 2020