N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)
Mytologisk scene med kvinde med fakkel og barn i klassiske gevandter. Usigneret. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 23,5×17,5.
Figurernes konturer, håret, dragternes folder m.m. er udstukne, hvilket indikerer, at tegningen er blevet overført/har været forlæg for et maleri, en vægdekoration el.lign.
Proveniens: Professor, dr.med. Johs. C. Bocks samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 380, 1953 nr. 2. Bruun Rasmussen auktion 336, 1975 nr. 367.
Malerier og tegninger, 21. september 2021