Stor kinesisk vase af patineret bronze, balusterformet, hanke i form af elefanthoveder med ringe, prydet med seletøj i højt relief. Tilhørende tripod stand med gennembrudt låg. Qing, 18. årh. H. 41 cm Stand H. 16cm. Vægt 18,6 kg.
Proveniens: Dansk privateje.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 28. maj 2019