2433/​860

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Skammel til “Ægget” med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Sæde betrukket med sort skind. Model 3127. Udført hos Fritz Hansen, 1963.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage og mindre huller. Porøs skum.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

13 bud

846158 6.000 DKK
864665 5.500 DKK
894426 (Autobud) 5.000 DKK
864665 4.800 DKK
894426 (Autobud) 4.600 DKK
864665 4.400 DKK
894426 (Autobud) 4.200 DKK
802930 4.000 DKK
894426 (Autobud) 3.800 DKK
846158 3.600 DKK
894426 3.400 DKK
846158 3.200 DKK
894426 3.000 DKK