2148/930
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Stor bordlampe af stentøj, delvist dekoreret med turkis glasur, prydet med stempelmønster. Sign. Nils, HAK Denmark. Udført hos Kählers keramiske værksted, Næstved i 1960erne. H. ekskl. montering 53 cm
Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, side 294–303 og 320–325.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag