Gunnar Aagaard Andersen (f. Ordrup 1919, d. Munkerup 1982)
“Kursive Billeder”, 1974. Usign. Titel på etiket. Olie på krideret lærred. 130×97.
Udstillet: Grønningen, København, 1975. Udstillet: Retrospektiv udstilling, Sophienholm, Lyngby og Aarhus, 1977. Udstillet: Esbjerg Kunstpavilon, 1982.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021