2040/​140

Jomfru Maria med kristusbarnet, den ene med inskription, samt korskærm, Madonna og kirkeeksteriør. Ikoner af bemalet træ, tryk på metalplade monteret på træplade og præget papir monteret på plade. 19. årh. Lysmål 20,5×16–28,5×19,5. (3)

Ormehuller. Rust på metalplade. Dele af papir mangler, større revner og slitage. Fremstår med alders- og brugsslitge. Én med afslag på rammen.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK