2040/140
Jomfru Maria med kristusbarnet, den ene med inskription, samt korskærm, Madonna og kirkeeksteriør. Ikoner af bemalet træ, tryk på metalplade monteret på træplade og præget papir monteret på plade. 19. årh. Lysmål 20,5×16–28,5×19,5. (3)
Ormehuller. Rust på metalplade. Dele af papir mangler, større revner og slitage. Fremstår med alders- og brugsslitge. Én med afslag på rammen.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag