Foto endnu ikke klar
895/214
Svensk tebordsblad af fajance dekoreret i farver med prospekt af et slot i en barokhave, omkranset af feston, ophøjet kant med blomsteranke. Underdel af frugttræ, i siderne udtræksplader til lys, tilspidsede kannelerede ben. Antagelig Rörstrand, Sverige, 18. årh.s anden halvdel. H. 76 cm L. 88 cm B. 60 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020
Vurdering
Hammerslag