Foto endnu ikke klar
895/​214

Svensk tebordsblad af fajance dekoreret i farver med prospekt af et slot i en barokhave, omkranset af feston, ophøjet kant med blomsteranke. Underdel af frugttræ, i siderne udtræksplader til lys, tilspidsede kannelerede ben. Antagelig Rörstrand, Sverige, 18. årh.s anden halvdel. H. 76 cm L. 88 cm B. 60 cm.

Proveniens: Dansk privat samling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag