2416/​566

Vilhelm Wohlert (f. 1920, d. 2007)

“Piano Chair”. Stol med stel af eg, ryg af teak og sæde af lamineret teak. Model OS 1. Formgivet 1955. Udført hos Odense Stole- & Møbelfabrik. 1950'erne.

Litteratur: Mobilia 1956.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løse samlinger. Samlinger med limrester. En mindre reparation på stel under bunden.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK