2044/​912

Kähler

Tre vaser af lertøj. Dekoreret med kohornspåført glasur i blåt, grønt og brunt. Kande af lertøj, dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. Vaser. H. hhv. 22,5, 20,5 og 17. Kande. H. 13,7. (4)

Mindre brændingsfejl, småridser samt mærker. Kanden med større vertikal revne.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.200 kr.

1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.