Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser af lertøj. Dekoreret med kohornspåført glasur i blåt, grønt og brunt. Kande af lertøj, dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. Vaser. H. hhv. 22,5, 20,5 og 17. Kande. H. 13,7. (4)
Mindre brændingsfejl, småridser samt mærker. Kanden med større vertikal revne.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020