2146/944
Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
"Lava”. Skål samt to vaser af gråblå glasmasse med rødlige elementer. Skål, sign. Monogram, HG4, 3376. Udført i ét eksemplar i 1974 af glasmager Bendt Pedersen. Vaser sign monogram 570 og 526. Udført hos Holmegaard. H. 6,5–22. Diam. 13–18. (3)
Litteratur: Per Lütken, “Glas er liv”, planche 299.
Få brugsspor.
Moderne kunst og design, 16. november 2021
Vurdering
Hammerslag