2146/​944

Per Lütken (f. 1916, d. 1998)

"Lava”. Skål samt to vaser af gråblå glasmasse med rødlige elementer. Skål, sign. Monogram, HG4, 3376. Udført i ét eksemplar i 1974 af glasmager Bendt Pedersen. Vaser sign monogram 570 og 526. Udført hos Holmegaard. H. 6,5–22. Diam. 13–18. (3)

Litteratur: Per Lütken, “Glas er liv”, planche 299.

Få brugsspor.

Moderne kunst og design, 16. november 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK