2121/513
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående to-personers sofa med seksbenet stel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med blå stribet uld. Model 5011. Formgivet 1935. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 92. L. 132. D. 75.
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, s. 94.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med mindre pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag