2436/279
Ersari nomade chuwal(Opbevaringspose), Turkmenien. 19. årh. 180×107.
Proveniens: Hans Elmbys samling, kendt Københavnsk tæppehandler med specialviden indenfor Turkmenske tæpper.
øverste to hjørner med mindre reparationer. Jævnt slidt. Hul i skørt. To hak i skørt.
Fra
i
Glostrup
Vurdering