Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)
Parti fra en landsby i sol. Sign. K. J. 1906. Olie på malepap. 29×41,5.
Én mindre overfladisk ridse midtfor. Let overfladerensning anbefales.