Luplau Janssen (f. Sørbymagle 1869, d. København 1927)
Parti fra Grønland med Inuitter ved en kirke. Utydelig sign. Olie på lærred. 36×56.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner 2022, nr. 2232/148.
Bagside med beskadiget udstillingsetikette fra Charlottenborg
Behov for rensning. Større skade/revne i lærred. Mindre huller og afskalninger. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
12 bud