2139/842
Dansk møbeldesign
Et par overpolstrede lænestole med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour. 1930–40'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ben med revner.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag