2015/104
Ubekendt kunstner, ca. 1900
Kardinal Richelieu. Usigneret. Skulptur af patineret bronze, stående på sokkel af mørkbejdset træ med montering af bronze. H. 49.
Finérskader og krakeleringer på sokkel. Mellemrum ved montering på sokkel, let overlap. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag