2015/​104

Ubekendt kunstner, ca. 1900

Kardinal Richelieu. Usigneret. Skulptur af patineret bronze, stående på sokkel af mørkbejdset træ med montering af bronze. H. 49.

Finérskader og krakeleringer på sokkel. Mellemrum ved montering på sokkel, let overlap. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag