Frederik Lange, 20. årh.
Albert Wang, 20. årh.
Tidlig forårsdag ved Skagen. Sign. Fr. Lange 1931. Olie på lærred. På blændrammen Christian X og dronning Alexandrines stemplede, kronede monogram. 51×67.
Havneparti fra København. Sign. Fr. Lange 1925. Olie på lærred. 42×50.
Opstilling med roser i en vase. Sign. Fr. Lange 1934. Olie på lærred. 34×30.
“Strandbakker ved Raageleje”. Sign. A. Wang. Olie på lærred. 30×45. (4).
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Behov for rensning. Minimale afskalninger og krakeleringer.
Rettelse af kunstner Wang 10.08.2014.
Ældre malerier og møbler, 29. september 2014
13 bud