1440/​229

Frederik Lange, 20. årh.

Albert Wang, 20. årh.

Tidlig forårsdag ved Skagen. Sign. Fr. Lange 1931. Olie på lærred. På blændrammen Christian X og dronning Alexandrines stemplede, kronede monogram. 51×67.

Havneparti fra København. Sign. Fr. Lange 1925. Olie på lærred. 42×50.

Opstilling med roser i en vase. Sign. Fr. Lange 1934. Olie på lærred. 34×30.

“Strandbakker ved Raageleje”. Sign. A. Wang. Olie på lærred. 30×45. (4).

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.

Behov for rensning. Minimale afskalninger og krakeleringer.

Rettelse af kunstner Wang 10.08.2014.

Ældre malerier og møbler, 29. september 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

13 bud

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.000 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK