1505/585
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Kaffekande af hammerslået sterlingsølv, øverste kant smedet med perlebort. Lågknop smedet i form af stiliseret blomst. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 456 A. Vægt 363 gr. H. 24,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank en smule løs i montering.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
16 bud