2441/549
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Sæt på seks spisebordsstole af palisander, heraf to med armlæn. Sæde betrukket med brunt, farvet skind. Model 62 og 78. Formgivet 1962. Udført hos J.L. Møller, Højbjerg. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre hul på et sæde. Skind med pletter, smuds, rifter og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 8. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
20 bud