Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Lille olielampe af sølv med hamret overflade smedet med firsidet fodstykke, buende ornamentik og hanke samt knopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1921. H. 13,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt enkelte buler. Overflade med nogle ridser - antageligt renset med skuresvamp eller ståluld. Ene hank meget løs i montering. Et par af buerne på olielampens øverste del samt på låg med mindre skævhed. Olielampens øverste del med spor af lim.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
25 bud