2142/​697

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Lille olielampe af sølv med hamret overflade smedet med firsidet fodstykke, buende ornamentik og hanke samt knopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1921. H. 13,5.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt enkelte buler. Overflade med nogle ridser - antageligt renset med skuresvamp eller ståluld. Ene hank meget løs i montering. Et par af buerne på olielampens øverste del samt på låg med mindre skævhed. Olielampens øverste del med spor af lim.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

25 bud

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK