Sergej Semenovich Voroshilov (f. Rusland ca. 1865, d. ca. 1911)
“Russisk bryllup”. Et brudeoptog i trojkaer på vej gennem en landsby. Sign. S. Voroshilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 62×101.
Litteratur: G. Romanov og A. Muratev, “Artists of Russian Salon”, Skt. Petersborg 2004, afb. som variant s. 185.
Proveniens: Leo Ranek, landbrugsattaché ved Den Danske Ambassade i Moskva 1946–1972.
Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015