861/​162

Sergej Semenovich Voroshilov (f. Rusland ca. 1865, d. ca. 1911)

“Russisk bryllup”. Et brudeoptog i trojkaer på vej gennem en landsby. Sign. S. Voroshilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 62×101.

Litteratur: G. Romanov og A. Muratev, “Artists of Russian Salon”, Skt. Petersborg 2004, afb. som variant s. 185.

Proveniens: Leo Ranek, landbrugsattaché ved Den Danske Ambassade i Moskva 1946–1972.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK