Russisk syskrin af ben og træ med to rum, skåret med geometriske mønstre, dekoreret med bladværk i rødt og grønt, top med nålepude. Kholmogory i Arkhangelsk provinsen, 19. årh. H. 18. B. 23. D. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage, bl.a. revner, afslag og reparationer.
Russisk tema, 6. december 2021
26 bud