2108/770
Vilhelm Lauritzen, tilskrevet (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Toarmet pultlampe af messing med svingbare skærme. Model nr. 10482. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40'erne. H. 60.
Litteratur: Louis Poulsen katalog s. 103.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afskalninger. Afbrydere mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud