2108/​770

Vilhelm Lauritzen, tilskrevet (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Toarmet pultlampe af messing med svingbare skærme. Model nr. 10482. Udført hos Louis Poulsen. 1930–40'erne. H. 60.

Litteratur: Louis Poulsen katalog s. 103.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afskalninger. Afbrydere mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

11 bud

10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK